LOADING CLOSE

اهمیت پژوهش علمی چه اندازه است؟

اهمیت پژوهش علمی چه اندازه است؟

یکی از مواد اولیه در دستور تهیه نوآوری، دانش و آگاهی و دیگری فناوری است و “پژوهش علمی” بطور مستقیم در پیشرفت هر دوی این عوامل تاثیرگذار است.

زمانی که یک سازمان بر روی پژوهش سرمایه گذاری می‌کند، سیل عظیمی از اطلاعات و دانش را به سمت خود سرازیر می‌کند. موفقیت‌های شگرف در سازمان‌هایی که در بخش پژوهش سرمایه‌گذاری می‌کنند شاهدی بر این موضوع است. تمامی انرژی پژوهش در این سازمان‌ها تبدیل به اطلاعات مفید و قابل استفاده برای توسعه فعالیت‌های اصلی و کسب و کار آن‌ها می‌شود. از این رو، در سازمان‌های موفق، هزینه نسبتا بالایی صرف پژوهش و جمع‌آوری دانش می‌گردد و بخش پژوهش یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین واحد‌ها در سازمان‌های بزرگ است.

کشور‌های پیشرفته در دنیای امروز، جوامعی هستند که به اهمیت پژوهش پی برده‌اند و سرمایه‌گذاری‌های کلانی در این بخش انجام داده‌اند. به عنوان مثال، در بین کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD)، کشور چین با افزایش بودجه اختصاص داده شده به پژوهش و پیشی گرفتن از اتحادیه اروپا در این زمینه، توانسته است به رشد اقتصادی چشمگیری دست پیدا کند.

در سال‌های اخیر میزان بودجه اختصاص یافته به پژوهش در چین از ۰.۶۷٪ از درآمد سرانه در سال ۱۹۹۷ به ۲.۰۵٪ در سال ۲۰۱۴  جهش داشته است. چین در نظر دارد در آخرین برنامه ۵ ساله خود این میزان را به ۲.۵٪ از درآمد سرانه افزایش دهد. این عدد، عدد بسیار قابل توجهی خواهد بود زیرا درامد سرانه هم در طی این زمان افزایش داشته است. طبق آخرین گزارش STI E-OUTLOOK  پیش‌بینی کرده تا سال ۲۰۱۹ چین حتی امریکا را از نظر سرمایه‌گذاری در بخش پژوهش سبقت می‌گیرد. بنابراین بنظر می‌رسد اهمیت دادن به پژوهش و بکارگرفتن آن کلید پیشرفت است.

نگاهی اجمالی به نمودار زیر می‌تواند اهمیت پژوهش را مشخص کند.

اما آیا همه ما از پتانسیل‌های نهفته در بخش پژوهش بهره می‌بریم؟ و آیا می‌توان به سادگی تعیین کرد که کدام روش پژوهش در هر کسب و کار منجر به موفقیت خواهد شد؟

این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد دهید: